Eşti aici

Dünyaca ünlü besteci Eugen Doga Yenimahalle’de konser verecek. İhlas Haber Ajansı. 28.08.2018

Romanya’nın dünyaca ünlü bestecisi ve kompozitörü Eugen Doga, 29 Ağustos’ta Yenimahalle’de konser verecek.

Atatürk hayranı Romanya’nın dünyaca ünlü bestecisi ve kompozitörü Eugen Doga, Yenimahalle’de konser verecek. Atatürk ve Türkiye hayranı olduğunu belirten dünyaca ünlü kompozitör Doga, 29 Ağustos’ta Yenimahalle’de konser verecek. Yenimahalle Belediyesi konser hakkında bilgi verip tüm halkı davet etmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ’’İç Anadolu Belediyeler Birliğinin başkanı olarak Romanya Türk İş Adamları Konseyinin ve Romanya Belediyeler Birliğinin davetlisi olarak Romanya’ya gitmiştim. Orada yerel yöneticilik konusunda Romanya belediyeleri ve bizim belediyeler arasındaki bilgilendirme çalışmasında ve yerel yönetimlerde nasıl çalışmaların yapılması gerektiği konusunda birbirimizle fikir alışverişi yaptık. O sırada bana Romanya’nın dünyaca ünlü sanatçısı Eugen Doga’nın bir Mustafa Kemal Atatürk hayranı olduğunu, Atatürk için bir beste yapacağını ve buna yardımcı olabilmemiz için bir öneri geldi. Bende kabul ettim ve Yenimahalle Belediyesi olarak Doga’yı Ankara’da misafir ettik. Doga Anıtkabir’i gezdi, Atatürk’le ilgili çeşitli dokümanlar topladı’’ ifadelerini kullandı.

’’Konseri 29 Ağustos’ta hep beraber izleyeceğiz, dinleyeceğiz’’

Konserin aslında 19 Mayıs’ta gerçekleşmesini istediklerini, fakat bestenin yetişmediğini kaydeden Yaşar, ’’Konser tarihini 30 Ağustos’a almıştık. Fakat 30 Ağustos’ta da tören olduğu için 1 gün öne çektik halkın katılımının fazla olması için. 29 Ağustos’ta Türkiye’nin kurtuluş mücadelesi verdiği gün dolayısıyla bir yabancı sanatçının hem Mustafa Kemal Atatürk’e olan hayranlığını göstermek hem de onun dünya çapındaki eserlerini Ankaralı sanatseverlerle buluşturmak amacıyla Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonunda hep beraber izleyeceğiz, dinleyeceğiz. Biz Türk milleti olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü çok seviyoruz ama sadece Türk milleti değil, mazlum milletler de Mustafa Kemal Atatürk’ün her konuda yaktığı ışıktan ilham aldıklarını söylüyorlar. Böyle bir yabancı devlet sanatçısının Türk milletinin kurtarıcısı Atatürk konusunda gösterdiği ilgiye ve duyarlılığa da şükranlarımı sunuyorum. Müzik, sanat ülkeleri insanları birbirine bağlayan, insanları birbirine bağlayan bir araç. Yenimahalle Belediyesi olarak göreve geldiğimden beri sanata, kültüre, eğitime, spora çok büyük destek veriyoruz, destek vermeye de devam edeceğiz’’ şeklinde konuştu.

Romanya’nın dünyaca ünlü bestecisi ve kompozitörü Eugen Doga ise Ankara’yı sadece kitaplardan bildiğini, fakat şimdi ziyaret ederek daha iyi fikir sahibi olduğunu vurgulayarak, ’’Atatürk, Türkiye için çok önemli bir insan. Biz de onunla gurur duyuyoruz. Başka ülkeden gelenler olarak keşke biz de Türkiye Cumhuriyeti olabilseydik. Benim buradaki duyduğum müzik çok hoşuma gitti. Şimdiden sonra yazacağım müzikleri buna benzer şekilde yazmaya çalışacağım, çünkü çok etkilendim. Türkiye’den çok etkilendim ve bundan sonra müziğimde Türkiye’yi ayrı olarak göstermeye çalışacağım. Atatürk bugün ve gelecek nesiller için bir örnektir. Atatürk çok saygı hak ediyor ve bundan sonra Atatürk gibi birinin gelebilmesi için çok zaman geçmesi gerekiyor’’ değerlendirmelerinde bulundu.

Yaşar ve Doga’nın konuşmalarının ardından Türkiye Romanya Büykelçiliği görevlileri de Türkiye ve Romanya ilişkilerinin her zaman iyi olduğunu ve bu konserin iki ülke için de anlamlı olduğunu ifade ettiler.

İhlas Haber Ajansı

 

 

1997-2017 (c) Eugen Doga. All rights reserved.